Bolton Wanderers 4-2 Fleetwood Town: Fleetwood evită retrogradarea în ciuda înfrângerii

Barry Baggley a marcat primul pentru Fleetwood, care a supraviețuit în Ligue 1, în ciuda faptului că a pierdut la Bolton

Fleetwood Town și-a asigurat statutul în Liga 1, în ciuda faptului că a pierdut cu 4-2 la Bolton Wanderers, în timp ce rivalii Gillingham au pierdut și ei pentru a fi limitat la retrogradare.

Cod Army a început ziua pe locul 20, știind că soarta lor era în mâinile lor. Gills s-au așezat cu un loc sub ei, la egalitate de puncte, dar cu o diferență de gol mai mică, iar Fleetwood trebuia să-și egaleze sau să-și îmbunătățească rezultatul pentru a-și asigura propria supraviețuire.

Atacul timpuriu al lui Barry Baggley l-a pus pe Fleetwood înainte, înainte ca Dion Charles și Declan John să respingă pentru Bolton.

Joe Garner a egalat, dar secundul lui Charles, urmat de golul lui Jon Dadi Bodvarsson în timpul opririi, l-a lăsat pe Fleetwood să privească peste umeri în ultimele minute.

Cu toate acestea, incapacitatea lui Gillingham de a ieși cu puncte împotriva lui Rotherham i-a permis lui Fleetwood să rămână pe loc.

Fleetwood a îndurat un sezon dificil, în care nu au urcat niciodată peste locul 17 și au plutit constant în sau în jurul zonei de drop.

O serie toridă de opt înfrângeri consecutive de-a lungul toamnei l-a văzut pe managerul Simon Grayson demis în noiembrie, în locul său fostul jucător și antrenor de sub 23 de club Stephen Crainey fiind numit interimar.

Lucrurile s-au îmbunătățit pentru scurt timp cu o perioadă decentă înainte de Crăciun, în care Fleetwood a luat opt ​​din 18 puncte – inclusiv victorii asupra rivalilor la retrogradare Doncaster și aspiranții la promovare Rotherham – iar Crainey a fost numit antrenor principal până la sfârșitul sezonului.

Totuși, Fleetwood a înregistrat doar trei victorii în 2022 și a încheiat sezonul cu o serie de opt meciuri fără victorii. Ei au evitat o prima retrogradare de când echipa sa reformat în 1997 cu cea mai îngustă dintre marje.

O înfrângere care părea o victorie

Fleetwood a început cu mai multă intenție, deoarece Callum Camps a avut o lovitură de cap salvată de portarul Bolton James Stafford 10 minute mai târziu.

Baggley, 20 de ani, – unul dintre cei patru jucători sub 23 de ani incluși în XI-ul de start – a marcat apoi primul său gol pentru club într-un mod impresionant, luând mingea în jurul unui fundaș de la marginea careului și lovindu-l în colțul de sus.

Totuși, Bolton a încheiat sezonul într-o serie puternică și a intrat în joc cu 13 victorii din cele 21 anterioare și nu a pierdut în șapte meciuri.

Charles a pus capăt unei secete de 12 meciuri cu prima șansă reală a jocului a Wanderers cu puțin timp înainte de pauză, iar John a făcut 2-1 – tăind înăuntru cu o cursă fulgerătoare și trăgând mingea dincolo de Alex Cairns.

Garner a egalat printr-un efort slab dintr-un corner la 11 minute de la final, dar Charles l-a readus pe Bolton în față cu un gol bizar, câștigând mingea într-un tackle de la mijlocul terenului și urmărind mingea zburând sus pe teren și făcând o buclă în plasă.

Bodvarsson a încheiat cele trei puncte pentru Bolton cu secunde în cronometru, în timp ce încheie sezonul pe locul nouă, în timp ce pierderea lui Fleetwood va fi simțit ca o victorie, deoarece supraviețuiesc pentru a rămâne în Liga 1.