Cardiff City – Birmingham City 1-1: penalty-ul lui Will Vaulks anulează lovitura lui Jeremie Bela

Will Vaulks aduce acasă egalarea lui Cardiff, care a fost doar al doilea gol al sezonului

Cardiff City și Birmingham City au văzut șiruri fără victorii continuă la sfârșitul sezonului, penalty-ul târziu al lui Will Vaulks răpând albaștrii de o victorie rară în deplasare.

Echipa lui Lee Bowyer era pe cale pentru doar al patrulea triumf itinerar al sezonului de campionat, după sosirea precisă a lui Jeremiah Bela.

Dar lovitura lui Vaulks i-a făcut pe Cardiff să încheie o serie de patru înfrângeri în ultimul lor meci de acasă din campanie.

Răspunsul gazdelor înseamnă că și Birmingham nu a câștigat în cinci jocuri.

Birmingham rămâne pe locul 20 în clasament, cu Cardiff-ul lui Steve Morison cu un loc și trei puncte înainte în ultimul weekend al ceea ce s-a dovedit o campanie grea pentru ambele cluburi.

Dar pentru deducerile de puncte de la Derby County și Reading, ar fi fost un joc extrem de important în retrogradarea din campionat.

Birmingham ar fi început ziua în ultimii trei, cu Cardiff la doar trei puncte deasupra lor.

În schimb, a fost puțin în joc într-un concurs între două cluburi care speră la mult mai bine sezonul viitor.

Au existat ocazii la ambele capete în prima repriză, Perry Ng forțându-l pe Neil Etheridge să-și lase cu lopata efortul de la distanță lungă înainte ca șutul lui Cody Drameh să fie eliminat de fostul portar de la Cardiff.

La celălalt capăt, Dillon Phillips a făcut salvari destul de comune de la Juninho Bacuna și Onel Hernandez înainte ca Birmingham să înscrie în bloc.

Golul a venit dintr-o lovitură liberă de atac a lui Tommy Doyle, care a fost capată de Maxime Colin.

Bacuna a transmis o pasă perfectă printr-o linie zdrențuită de la Cardiff pentru Bela, iar francezul a terminat cu stil, ghidându-și șutul în colțul de jos.

Birmingham a amenințat să-și dubleze avantajul la începutul reprizei secunde, când Gary Gardner a trecut cu capul pe lângă stâlpul îndepărtat, înainte ca Jordan Hugill să intre de la o distanță apropiată doar pentru un steag de ofsaid pentru a înăbuși sărbătorile la domiciliu.

Jérémie Bela sărbătorește după ce a marcat primul său gol din septembrie 2021

Cardiff a continuat să se încurce, apelul de penalizare a lui Mark Harris fiind ignorat înainte ca impulsul clar al lui Vaulks să zboare prea aproape de Etheridge.

Jordan James a irosit o șansă de a soluționa competiția, când a tras pe lângă recul lui Hernandez, iar Birmingham a fost forțat să plătească când Ng a făcut o pasă în careul oaspeților, iar Etheridge a ieșit din linie și s-a ciocnit cu Max Watters.

Nu a existat nicio dezbatere cu privire la acordarea primului penalty din sezon al lui Cardiff – și nici nu a existat nicio îndoială cu privire la final, deoarece Vaulks s-a prăbușit sus în plasă la 12 metri.

Managerul Cardiff Steve Morison:

„Au avut un contraatac în prima repriză și un moment după, dar am fost dominanti de la început până la sfârșit.

“Trebuie doar să ne îmbunătățim în ultima treime, puteți vedea asta – este clar ca ziua. Nu am avut o penalizare tot anul. A fost bine să luăm unul și Will a pus-o deoparte.

“Mă bucur că au perseverat și au reușit. E bine să nu terminăm cu înfrângere în ultimul joc acasă al sezonului.

„Au avut câteva momente păroase în repriza secundă în care ar fi putut să marcheze, dar am fi putut marca și noi multe”.

Managerul Birmingham Lee Bowyer:

“Suntem dezamăgiți să nu câștigăm jocul. Am simțit că suntem echipa mai bună pentru perioade lungi. Nu i-am văzut înscriind în joc deschis și cred că i-am descurcat bine.

“Credeam ca suntem in control. Ar fi trebuit sa profitam mai mult in prima repriza si sa mai marcam un gol. Am avut ocazii si in repriza secunda dar nu am marcat si la 1-0 te lasi mereu deschis pentru ei. să depășească o remiză și asta au făcut.

„Nu am făcut prea mult rău, dar este un alt caz de pierdere a două puncte.

“Nu am riscat, dar am spus asta de prea multe ori în acest sezon. Nu am pierdut, jucătorii au dat totul de la început până la sfârșit, dar nu a fost o victorie.”