Dundee United 1-0 Motherwell: United face un pas mare spre Europa

Dylan Levitt mătură deschiderea Dundee United în prima repriză

Dundee United a făcut un pas major către asigurarea fotbalului european cu o victorie restrânsă în Premiership scoțian împotriva lui Motherwell la Tannadice.

Lovitura deviată a lui Dylan Levitt înainte de pauză s-a dovedit suficientă pentru o primă victorie în patru meciuri.

Ocupă locul al patrulea cu trei puncte înaintea Ross County și cu patru peste Motherwell.

Oaspeții au exercitat presiune târziu, dar au câștigat doar o victorie în 15 meciuri de la începutul anului.

Motherwell a amenințat pe contraatac pe tot parcursul primei reprize și a părut că echipa cel mai probabil să preia conducerea.

Ross Tierney a rămas în urmă devreme după ce Liam Smith nu a reușit să reușească o minge lungă de rutină, dar șutul său a deviat în bară.

Oaspeții au fost din nou refuzați de lemn când Callum Slattery a alergat spre poartă și mingea a căzut asupra lui Kaiyne Woolery, al cărui efort de curling a lovit bara.

Blocajul a fost rupt împotriva cursului de joc cu prima lovitură în poartă a jocului.

Tony Watt, Archie Meekison și Levitt s-au combinat bine pe marginea careului cu pase complexe și eficiente cu o singură atingere. O lovitură strălucitoare a lui Meekison i-a permis lui Marc McNulty să-l lovească pe Levitt, a cărui lovitură a avut o deviere fortuită pentru a-l trece peste neputinciosul Liam Kelly pentru al doilea gol al mijlocașului în tot atâtea jocuri.

Oaspeții au continuat să amenințe în pauză, iar Connor Shields a fost învins adânc de Benjamin Siegrist în repriza secundă.

Apoi încercarea lui Tierney de a-l scoate pe Siegrist din poziție a plutit în mâinile portarului recunoscător.

Ricki Lamie și Tierney s-au apropiat de Motherwell târziu, dar nu au putut găsi un nivelator.

Omul meciului – Dylan Levitt

Tânărul împrumutat de la Manchester United a dat dovadă de o mare maturitate cu o performanță combativă și compusă la mijlocul terenului pe tot parcursul, plafonată de singurul gol al jocului.
Tânărul împrumutat de la Manchester United a dat dovadă de o mare maturitate cu o performanță combativă și compusă la mijlocul terenului pe tot parcursul, completată de unicul gol al jocului.

Ce am învățat?

Așa cum se întâmplă de ceva timp, cursa pentru Europa este mai degrabă un meandre lent. Victoria extrem de importantă a lui United nu a fost niciodată confortabilă.

Motherwell a arătat o parte bună la contraatac, dar a lipsit de finețe în finalizarea sa, înregistrând doar două șuturi pe poartă din 12 încercări.

În schimb, golul lui United a fost singura lor șansă reală curată și au valorificat-o. Cu Motherwell lovind stâlpul de două ori înainte de a trece în spate, ei vor regreta fără îndoială pierderea în fața porții.

ce au spus ei

Antrenorul principal al Dundee United Tam Courts: „Cred că am făcut-o [deserve that]. A fost foarte plăcut să ne vedem revenind la un stil de joc controlat.

„Am avut trei tineri absolvenți ai academiei care au început jocul, Charlie Mulgrew la 37 de ani, jucând la mijlocul terenului, așa că exact acolo ne aflăm în această etapă a sezonului”.

Managerul Motherwell Graham Alexander: „Da, ar fi trebuit să învățăm ceva din joc. Cred că jucătorii au fost excelenți astăzi.

“Apoi am început să dominăm în ultima jumătate de oră sau 25 de minute și am avut niște ocazii grozave acolo. Este un rezultat dezamăgitor, dar am fost atât de mulțumit de astăzi pentru că au fost grozavi.”

Si dupa?

Dundee United lipsește de la Rangers duminică, 8 mai (15:00 BST), în timp ce Motherwell vizitează Ross County cu 24 de ore mai devreme.