Evaluările jucătorilor din Nottingham Forest vs Swansea City – Surridge a marcat un hat-trick strălucit în marea victorie

Nottingham Forest a menținut presiunea pe Bournemouth, locul doi, în timp ce au învins Swansea City cu 5-1 pe City Ground.

În ultimul lor meci de acasă din sezonul regulat, Sam Surridge a marcat un hat-trick pentru echipa lui Steve Cooper, după ce un autogol de Cyrus Christie a deschis scorul. Alex Mayten a încheiat o victorie importantă pentru Reds.

Gazdele au avut o grămadă de ocazii în prima repriză, dar au trebuit să plătească pentru a nu le îndepărta, echipele au intrat la pauză.

Citește mai mult: Retrăiește acțiunea de pe terenul orașului

Citește mai mult: Vederile la râu și întunericul Sfântului Andrei marchează cele mai bune și cele mai proaste zile de pădure

Ar fi putut fi 3-0 înainte de minutul 10. Philip Zinckernagel și James Garner au avut amândoi eforturi blocate înainte ca Sam Surridge să fie refuzat în timp ce încerca să arunce mingea peste Andy Fisher.

Când a venit descoperirea, datorită autogolului lui Christie, a făcut-o pe fondul unei mari confuzii. Inițial, arbitrul Graham Scott a acordat un penalty Forest și ia înmânat fundașului un cartonaș roșu pentru manipulare, în timp ce încerca să împiedice mingea să treacă pe linie sub presiunea lui Jack Colback.

Deciziile de lovire și ejectare au fost ulterior anulate după multe discuții. Și golul a fost lăsat în picioare după 22 de minute.

Swansea a dat repede înapoi. Michael Obafemi a controlat o centrare și a trimis mingea pe lângă Brice Samba pentru a face 1-1.

Totuși, ocaziile au continuat să vină pentru roșii. Joe Worrall a fost dejucat de o salvare amendă, la fel ca și Ryan Yates. Surridge s-a îndreptat spre lemn, apoi a trimis un efort de la distanţă chiar înainte de interval.

Dar și vizitatorii au continuat să aibă momentele lor. Chiar înainte de fluier, Samba a făcut bine să respingă un șut al lui Obafemi.

Amenința să fie una dintre acele după-amiezi frustrante. Dar Surridge a apărut la trei minute de la reluare pentru a pune gazdele înapoi în față, îndreptându-se într-un corner Garner.

Perechea s-a combinat din nou în minutul 52 pentru a face 3-1. Garner a făcut o fugă de rachetă și a jucat o minge perfect ponderată pentru ca liderul să o alerge peste, cu frumosul finisaj ondulat al lui Surridge învingându-l pe Fisher.

Și cu 20 de minute rămase, Surridge și-a marcat hat-trick-ul. Centrarea lui Djed Spence a fost deviată de bară, dar liderul a fost atent pentru a forța mingea în stâlpul îndepărtat.

Mai era timp ca înlocuitorul Alex Mayten să obțină unul în ultimele minute. Diferența de goluri s-ar putea dovedi vitală, iar tânărul a dat dovadă de o mare hotărâre de a asigura locul cinci al roșiilor. Iată cum i-a evaluat reporterul Reds Sarah Clapson pe jucătorii lui Forest de la City Ground.

Brice Samba: Va fi dezamăgit să nu mai primesc o altă foaie curată. Dar a făcut niște salvari decente. Distribuția a fost și ea foarte bună. Evaluare: 8/10

Joe Worral: A luat jocul de gât când Forest avea nevoie de el. Un gol anulat de o salvare foarte bună la jumătate de oră. Evaluare: 8,5/10

Steve Cook: În afară de golul lui Michael Obafemi, oaspeții nu s-au uitat prea mult. Creați o șansă bună pentru Surridge de la început. Evaluare: 8/10

Scott McKenna: Solid ca întotdeauna la spate. Am ales și niște mingi grozave din față. A fost, fără îndoială, cel mai consistent jucător al Roșilor din acest sezon. Evaluare: 8/10

Djed Spence: Acţionând ritmul i-au avut pe Lebedele pe piciorul din spate. Creați-vă niște șanse bune și cu el, inclusiv ajutându-l pe Surridge să obțină a treia. Evaluare: 8/10

Ryan Yates: Nu-i poate reproșa niciodată rata de muncă. Puneți din nou o schimbare infernală, ajutând la recăpătarea controlului asupra jocului după pauză. Nu departe de a marca un alt gol. Evaluare: 8/10

James Garner: Și-a arătat clasa, mai ales după pauză. Atât de confortabil pe minge și niște pase decisive, deoarece s-a conectat bine cu Surridge. Evaluare: 9/10

Jack Colback: Pune presiune pe Cyrus Christie pentru a-l ajuta să forțeze deschiderea. Și a făcut o interceptare crucială la celălalt capăt al terenului în ultimele minute. Evaluare: 8,5/10

Philippe Zinckernagel: Atât de aproape de a ajunge pe foaia de scor devreme, ceea ce ar fi ajutat la calmarea nervilor. Și-a jucat rolul la golul al patrulea făcând legătura cu Spence. Evaluare: 8/10

Brenan Johnson: Pune niște mingi cu adevărat gustoase în fața porții pentru că a fost în centrul atâtor jocuri pozitive. Aveam nevoie doar de cineva care să le termine. Evaluare: 8,5/10

Sam Surridge: Treble eroi – și ce timp să câștigi o triplă. Nejucabil în repriza secundă, atent la toate. Al doilea, în special, a fost un finisaj frumos. Evaluare: 9,5/10

ÎNLOCUITOARE

Joe Lolley (pentru Zinckernagel, 70 de minute): Cu adevărat pozitiv din nou. Și nu prea departe de a marca un gol. Evaluare: 8/10

Alex ar putea (pentru Surridge, 76 de minute): L-ar fi iubit pe acesta! Frumoasă alergare pentru a găsi plasa și pentru a ajuta la creșterea golaverajului. Evaluare: 8,5/10

Richie Laryea (pentru Colback, 83 min): A făcut o alergare grozavă până târziu în joc pentru a crea o șansă. Nu scurt de ritm. Evaluare: 8/10

Nefolosit: Horvath, Cafu, Taylor, Figueiredo.

Ce părere ai despre performanța lui Forest? Spune-ți părerea în comentariile de mai jos