Everton este învins cu 3-2 de Brentford la Goodison Park, după ce a fost redus la NOUĂ bărbați

Până la urmă, a fost ca înainte. Suporterii gazdelor așteptau ieșirile cu mult înainte de fluierul final, managerul căuta frenetic răspunsuri care nu vor veni niciodată și echipa era în dezordine.

Everton a sperat că aceasta va fi ziua în care și-au păstrat locul în Premier League, dar, timp de 90 de minute haotice, impulsul pe care l-au creat cu minuțiozitate în ultimele două săptămâni a fost atât de slăbit încât au intrat săptămâna trecută cu o teamă înfiorătoare. deasupra lor.

Pentru ca coșmarul să devină realitate, Leeds trebuie să călătorească la Brentford duminica viitoare și să câștige, Burnley are nevoie de trei puncte din cele două meciuri rămase, iar Everton trebuie să piardă în fața Crystal Palace și Arsenal. Din această permutare, cea pe care nu o poți prezice este înfrângerea echipei lui Thomas Frank.

Jordan Pickford și Mason Holgate par amăgiți după pierderea de duminică în fața lui Brentford

Rico Henry marchează al treilea gol în meciul lui Brentford împotriva lui Everton de la Goodison Park

Henry (stânga) și Yoane Wissa sărbătoresc întoarcerea albinelor

Jucătorii de la Brentford îl felicită pe Henry după lovitura sa de cap câștigătoare din a doua repriză

FACTE MECIURI

EVERTON (3-4-2-1): Pickford 6; Coleman 6 (Rondon 84), Holgate 6, Branthwaite 5; Iwobi 6, Doucouré 5, Gomes 4 (Kenny 72), Mykolenko 6; Gordon 6 (Gray 72, Richarlison 7; Calvert-Lewin 5.

Substituții neutilizate: Begovic (GK), Allan, Davies, Alli, Price, Welch.

Goluri: Calvert-Lewin (10), Richarlison (45+1 pen)

Rezervat: Doucoure. Trimis: Branthwaite, Rondon

Antrenor: Frank Lampard 6

BRENFORD (4-4-2): Raya 7; Ajer 7 (Dasilva 59 6), Jansson 7, Sorensen 4 (Janelt 46, 6), Henry 8; Jensen 7, Norgaard 7, Eriksen 7; Wissa 8.5 (Roerslev 75), Toney 8, Mbuemo 8.

Substituții neutilizate: Lossl (GK), Canos, Jeanvier, Peart-Harris, Baptiste, Stevens

Goluri: Coleman OG (37), Wissa 62, Henry 64.

Rezervat: Sorensen.

Antrenor: Thomas Franck 7

Arbitru: domnul Oliver 6

Prezență: 38.819.

Brentford, la sfârșitul a ceea ce a fost o campanie de super debut în Premier League, câștigă încredere și a jucat cu o eficiență nemiloasă când fundașul central al Everton, Jarrard Branthwaite, în vârstă de 19 ani, a fost eliminat pentru un fault profesionist pe Ivan Toney în al 18-lea. minut.

Deficitele de 1-0 și 2-1 s-au transformat într-o victorie de 3-2 care le oferă posibilitatea de a termina în top 10, dar, pentru Frank Lampard, simțul obsedant a ceea ce ar fi putut – și poate a trebuit – ar persista. până când neliniștile lor sunt alungate.

Lampard a fost ferm că jocul – și, într-adevăr, sezonul – s-au schimbat atunci când VAR Darren England nu a crezut că arbitrul de teren Michael Oliver trebuie să treacă în revistă un incident în care Mads Sorensen a prins atât de mult tricoul lui Richarlison încât puteai vedea brazilianul gol. cufăr.

„Ne uităm la un potențial 2-0 cu 11 bărbați și este un joc diferit”, a mormăit Lampard, care este din ce în ce mai exasperat de numărul de decizii arbitrale pe care le-a fost ferm împotriva echipei sale. . „Este o cămașă ușoară; este un fault – este un penalty.

În timp ce Goodison Park urlă după lovitură, jocul a continuat, Brentford și-a curățat liniile și Toney ajungând pe partea greșită a lui Branthwaite, forțând o încurcătură a picioarelor și o lovitură în spate. Cartonașul roșu al lui Oliver a ieșit și a marcat optimismul gazdelor.

Este o sarcină grea pentru Lampard în acest moment, știind nevoia de a rămâne optimist pentru o echipă cu încredere notoriu de fragilă, dar chiar și el ar fi recunoscut că stadionul de la final nu semăna deloc cu cel de la începutul sezonului.

Ivan Toney de la Brentford este faultat de Jarrad Branthwaite, rezultând un cartonaș roșu direct

Branthwaite părăsește terenul după ce a primit ordinele de marș în prima repriză

Yoane Wissa marchează al doilea gol al lui Brentford la jumătatea a doua repriză a jocului

Atacantul francez Wissa sărbătorește în timp ce fanii lui Everton privesc îngrijorați

Încă o dată, Evertonienii s-au prezentat în mii de oameni să-l întâmpine pe antrenorul echipei, iar pozitivitatea din interiorul stadionului înainte de lovitura nu ar fi fost copleșită dacă argintul ar fi fost pe linie; vechiul loc revine și exista o încredere incontestabilă că treaba se va termina.

Hrănindu-se din energie, Everton a îngrozit fiecare adversar a cărui poreclă este The Bees și primul gol cerut de gazde aproape că a fost oferit de Richarlison în minutul al patrulea, când a reușit cu capul, după șutul lui Antony Gordon a fost parat de David Raya.

Richarlison a fost în vizorul acțiunii pe tot parcursul jocului, zburând pe lângă atac în următorul atac și apoi din nou în minutul 10, când Everton a asigurat lovitura de cap. A lovit lovitura liberă a lui Gordon, dar Calvert-Lewin a primit cuvântul și a fost văzut spunându-i arbitrului Michael Oliver: “golul meu!”

Richarlison marchează al doilea gol al lui Everton din penalty chiar înainte de pauză

Seamus Coleman trimite din neatenție mingea cu capul în propria plasă în prima repriză

Cu coada în sus, era imposibil de văzut cum Everton nu va merge mai departe și nu va face ceea ce era necesar, dar, după ce au pierdut un bărbat, încă înotau împotriva curentului. Brentford, a recunoscut Lampard, au fost excelente pentru perioade lungi și au arătat de ce sunt mobile în sus.

Everton s-a furișat la pauză cu un avans, Richarlison transformând de la 12 metri după un alt fault de la Sorenson, pentru a reda speranța după ce Seamus Coleman a deviat mai devreme șutul lui Yoane Wissa dincolo de Jordan Pickford, dar nu a fost un avantaj pe care le-ați oferit mare. sperantele de a proteja.

Așa s-a dovedit. În repriza secundă, Brentford a continuat să schimbe formația, iar Everton a mers din ce în ce mai adânc, până când au spart cu capul din stâlpul apropiat al lui Wissa, care trecea peste Pickford, după ce Richarlison nu a reușit să-și urmărească alergarea, înainte ca Rico Henry să finalizeze turnover-ul.

Efortul lui Richarlison ia o atingere de la Dominic Calvert-Lewin în plasă

Apărarea gazdelor a fost din nou naivă, Gordon oprit momentan pentru a-i permite lui Henry să transforme centrarea lui Norgaard. Anterior, Everton a primit trei goluri în șapte meciuri pe teren propriu sub Lampard – aici au fost trei în 28 de minute.

Pentru a înrăutăți lucrurile, înlocuitorul Salomon Rondon a fost exclus pentru o pasă sălbatică la Henry – asta însemna că Everton a primit două cartonașe roșii pentru prima dată într-un meci din octombrie 2007 – și și-a cerut scuze mulțimii în timp ce se îndrepta spre teren.

Un final mizerabil, așadar, al unei zile putrede pentru Everton. Lampard s-a grăbit să sublinieze că totul rămâne în mâinile lor și ar trebui să fie suficientă o afișare bună împotriva Crystal Palace. Cu toate acestea, îndoiala persistă – și acolo unde există îndoială, există îngrijorare. În conformitate cu sezonul, nu se putea altfel.

Derulați în jos pentru a vedea cum a mers totul cu alergătorul live al lui Sportsmail…