Hearts 0-0 Ross County: Oaspeții își sporesc speranțele de a asigura fotbalul european cu un punct binemeritat

Atacantul din Ross County, Jordan White (dreapta), a avut un gol din prima repriză întrerupt pentru un apel marginal de ofsaid

Ross County a preluat conducerea pentru un loc european, după ce o remiză meritată în Premiership scoțian la Hearts i-a pus pe Highlanders cu un punct în fața Motherwell, pe locul șase.

Oaspeții, care au trebuit să pătrundă târziu, vor simți că merită trei după ce golul lui Jordan White din prima repriză a fost exclus pentru un ofsaid marginal.

Hearts, care a pufnit și a pufnit în posesie, s-a îmbunătățit după pauză, dar nu a reușit să profite la maximum de ocaziile.

Rezultatul nu are nicio influență asupra poziției în ligă a finalistelor Cupei Scoției, Hearts, care și-au pecetluit locul trei înainte de împărțire.

Dar cu un loc pe locul cinci suficient pentru a se califica la Conferința Europa, punctul ar putea fi vital pentru județ. Ei țin acum o pernă pe Motherwell în încercarea lor de a asigura fotbalul european pentru prima dată.

Cele trei meciuri anterioare din campionat din acest sezon au oferit divertisment de top, cu o medie de trei goluri pe meci. Mai mult la fel a fost mesajul de la o mulțime remarcabilă din Tynecastle.

County a început promițător și a pus toate primele întrebări în timp ce apăsau cu agresivitate backlinele epuizate ale lui Hearts.

Connor Randall l-a împins pe Craig Gordon în jos la dreapta sa cu o lovitură la distanță care a zdrobit gazonul gras înainte ca Toby Sibbick să împiedice un efort de la scurtă distanță al lui Blair Spittal.

Oaspeții au fost apoi refuzați de steagul tușierului, deoarece mingea perfectă a lui Spittal din adâncul din dreapta a fost alunecată în plasă de White.

A fost cea mai strânsă marjă, un apel conform căruia VAR va fi cheie pentru a decide când va fi prezentat la începutul anului viitor.

Inimile s-au limitat la eforturile speculative ale lui Ben Woodburn și Barrie McKay în prima repriză, deoarece fundalul bine organizat din County a anulat atacul acasă.

Dar echipa lui Robbie Neilson a reprezentat o amenințare mai mare după pauză, când Josh Ginnelly a schiat aproape, iar Liam Boyce a fost respins de Ross Laidlaw într-un unu-la-unu.

McKay și Boyce au avut apoi eforturi care au depășit cu puțin orice poziție ca County, a cărui singură șansă reală în repriza secundă a venit dintr-un șut de Ross Callachan salvat de piciorul lui Gordon, săpat adânc pentru a câștiga un punct valoros.

Omul meciului – Connor Randall

Connor Randall
Fostul fundaș la Hearts a fost cheia jocului de atac al lui County în prima repriză și a făcut o schimbare defensivă neobosită după pauză.

Ce am învățat?

Pentru Hearts, este vorba de a menține impulsul în timp ce așteaptă cu nerăbdare finala Cupei Scoției din mai cu Rangers.

Acest rezultat contribuie parțial la atingerea acestui obiectiv, întrucât echipa lui Neilson rămâne epuizată. Cu patru dintre primele cinci alegeri ale sale plus duoul de mijloc Cammy Devlin și Beni Baningime nu joacă niciun rol, șeful Hearts va fi învățat multe despre jucătorii săi marginali.

Pentru o echipă care nu a câștigat niciunul dintre primele 10 meciuri din ligă, poziția în care se află County este remarcabilă.

Highlanders au primit pe bună dreptate aplauze pentru jocul lor de atac, dar a doua repriză aici a arătat rezistența defensivă pe care Malky Mackay a insuflat-o echipei sale, cu patru porți libere înregistrate în ultimele șapte jocuri.

Ce au spus ei?

Robbie Neilson, șeful Cores: “A fost un pic de planeitate acolo. Spre meritul județului, s-au apărat foarte bine. Începutul jocului a fost de 200 de mile pe oră. În altă zi, [Liam] Boyce marchează două sau trei goluri.

“Am fost la bază. Nu prea aveam nicio schimbare de făcut. Sper să mai avem câteva pentru Celtic săptămâna viitoare.”

Șeful comitatului Ross, Malky Mackay: „Jucam împotriva unei echipe grozave care are multe în arsenalul lor. Am început foarte bine cu piciorul din față. Prima repriză a fost excelentă.

„În a doua repriză știam că vor veni la noi, dar am fost cu adevărat curajoși. În ultima treime, dacă ultima noastră pasă ar fi fost mai concertată, am fi fost și noi de două-trei ori, dar tot am lucrat Craig. Gordon.”

Si dupa?

Hearts se deplasează la liderii ligii Celtic sâmbăta viitoare (12:00 BST) înaintea gazdelor County Motherwell mai târziu astăzi (3:00 p.m.).