Marea evadare a lui Burnley continuă în timp ce se întorc pentru a învinge Watford și a asigura trei puncte URIAȘE

Două săptămâni pot fi o eternitate în fotbal. În acel timp, fanii Burnley nu numai că au depășit pierderea lui Sean Dyche, dar la Vicarage Road sâmbătă au rămas în urmă la 20 de minute după fluierul final pentru a scanda „Avem super Michael Jackson” despre improbabilul lor Mesia managerial.

Jackson, antrenorul neanunțat sub 23 de ani, căruia i s-a cerut să intervină când Dyche a fost eliminat în mod surprinzător, a prezidat trei victorii și un egal în cele patru meciuri ale sale la conducere. Great Escape este acum o posibilitate distinctă, Clarets cu cinci puncte înaintea Everton, locul 18, deși au mai jucat câteva meciuri.

Modul în care au provocat a 11-a înfrângere consecutivă acasă la Watford a spus multe pentru noul lor spirit.

Marea evadare a lui Burnley are loc după ce și-au asigurat alte trei puncte cruciale împotriva lui Watford

Clarets au trebuit să vină din spate pentru a-i învinge pe Hornets la Vicarage Road sâmbătă

FACTE MECIURI

Watford (4-3-3): Plasament; Femenia, Kabasele, Samir, Kamara; Kucka, Louza, Sissoko; Sarr, Pedro, Dennis.

Înlocuitori neutilizați: Bachmann; Ngakia, Troost-Ekong, Masina, Kayembe, Gosling, Kalu, Sema, King.

obiective: Tarkovsky 8 (etaj superior).

Cartonașe galbene: Kucka 90.

Administrator: Roy Hodgson.

Burnley (4-4-2): Papă; Roberts, Collins, Tarkowski, Taylor; McNeil, Cork, Brownhill, Lennon (Lowton 89); Vydra (Stephens 90+2), Weghorst (Barnes 60).

Înlocuitori neutilizați: Hennessey, Norris; Bardsley, Thomas, Long, Costelloe.

obiective: Cork 83, Brownhill 86.

Cartonașe galbene: Tarkovski 48.

Administrator: Mike Jackson.

În urma unui autogol nefericit al lui James Tarkowski, după opt minute, Burnley a lovit golul de la Watford pentru cea mai mare parte a reprizei secunde, Jackson luând marea decizie de a elimina 12 milioane de lire sterline în ianuarie, semnând pe Wout Weghorst pentru fidelul club Ashley Barnes.

Barnes a lovit bara transversală după o salvare minunată a lui Ben Foster, dar nici atunci nu le-a părut rău pentru ei înșiși.

După 83 de minute, fundașul stânga Charlie Taylor a mers într-o fugă de plămâni spre linia laterală și a centrat pentru Jack Cork pentru a egala cu o lovitură de cap, primul său gol din 2018.

Trei minute mai târziu, Matej Vydra – care a început doar pentru că selecția inițială, Jay Rodriguez, a avut o problemă cu ischiobigiolarele în timpul încălzirii – și-a dat dovadă de calm pentru a-l ridica pe Josh Brownhill, al cărui finish de la 18 metri a dus la sărbători frenetice.

Brownhill a sprintat o sută de metri pentru a se alătura fanilor călători extaziați de la celălalt capăt al terenului. Echipa din spate s-a revărsat pe teren pentru a sărbători și Barnes a alunecat cu genunchiul în fața suportului de acasă, care știu că echipa lor este acum condamnată, la 12 puncte de siguranță, cu doar patru jocuri rămase.

‘A fost un rezultat grozav. Aceste jocuri sunt atât de încărcate din punct de vedere emoțional, încât nu vei primi fotbal mătăsos. Este vorba de a câștiga”, a spus Jackson.

„Nu poți critica niciodată unirea acestei echipe. Pentru a egala și apoi a marca câștigătorul, a fost doar haos.

„Le-am spus jucătorilor să se bucure de seara asta, dar să fie gata să se recupereze și să mergem din nou săptămâna viitoare. Sunt suficient de experimentați pentru a ști asta.

„A fost grozav să văd acele scene la sfârșit. Ne-am auzit fanii chiar înainte să ieșim la meci. Au sărit și a trebuit să încercăm să le folosim.

Watford a luat conducerea împotriva lui Burnley după doar opt minute printr-un autogol lui James Tarkowski

Juraj Kucka (stânga) a șutat împotriva barei, dar mingea a revenit de pe James Tarkowski (dreapta) și în

Golul a stârnit sărbători sălbatice în rândul fanilor de acasă de la Vicarage Road sâmbătă după-amiază

Despre schimbarea averilor de la plecarea lui Dyche, modestul Jackson a spus: „Obțineți rezultate și vine credința. Nu a existat nicio baghetă magică.

„Nu este pentru a comenta viitorul (perspectivele sale manageriale cu normă întreagă). Nici măcar nu mă deranjează asta. Tot ce îmi pasă este că acest grup este pregătit pentru următorul joc. Putem realiza ceea ce ne dorim.’

Watford este în jos pentru că nu a luat niciun punct la Vicarage Road de când a învins Manchester United în noiembrie.

Managerul lor, Roy Hodgson, a coborât de pe patul său de bolnav pentru a vedea cea mai recentă înfrângere care a fost prea rău pentru a participa la antrenament de vineri.

Joao Pedro (jos) aproape a dublat avantajul, dar a fulgerat de la pasa portarului Ben Foster

Dwight McNeil (mijloc) a crezut că a câștigat un penalty când a fost doborât de careu

Arbitrul Craig Pawson a anulat decizia de pedeapsă și a dat o lovitură liberă după o verificare VAR

Bătrânul de 74 de ani a lăsat toate săriturile în zona tehnică asistentului său Ray Lewington, care a răspuns și întrebările de după meci.

„Există un factor masiv de frică acasă”, a recunoscut el. „Fie că suntem condamnați, nu putem lăsa ultimele patru jocuri să se estompeze.

„Îmi pare rău pentru fani. Să continui să vină în numărul lor este fantastic, dar să le scuzi, nici ei nu vor dori asta.

Totul începuse atât de bine pentru Hornets în lumina soarelui. Centrarea lui Kiko Femenia sa îndreptat către Juraj Kucka în careu, iar când a tunat un șut peste bară, acesta a revenit pe Tarkowski și a păcălit peste linie.

Ei au fost, de asemenea, la capătul drept al unui apel VAR după 27 de minute, când arbitrul Craig Pawson a acordat un penalty pentru faultul lui Moussa Sissoko asupra lui Dwight McNeil, până când reluările au arătat că era chiar în afara careului.

Burnley a jucat a doua repriză ca niște bărbați al căror viitor în Premier League depindea de asta.

Aaron Lennon a fost refuzat de Ben Foster când a fost curat, iar Barnes a avut aproape un impact instantaneu de pe bancă, lovitura sa de cap de la distanță scurtă a fost răsturnată cu brio pe bară de veteranul portar de la Watford.

Jack Cork (centru) a egalat târziu cu o lovitură puternică de cap din centrarea lui Charlie Taylor

Josh Brownhill (nr. 8) a găsit apoi plasa trei minute mai târziu pentru a finaliza o revenire dramatică

În cele din urmă, Clarets nu trebuia să fie refuzat. Watford s-a ofilit și, în mod ciudat, Hodgson nu a făcut nicio înlocuire.

Kucka părea obosit în timp ce Taylor a alergat pe lângă el pentru a stabili egalizatorul cu o centrare minunată care s-a îndepărtat de Foster în calea lui Cork.

Nu s-au mulțumit cu un punct. Mingea a fost pompată în suprafața de pedeapsă cu fiecare ocazie până când a căzut perfect pentru ca Brownhill să conducă acasă.

A stârnit scene incredibile în finalul deplasării, când și-au dat seama de importanța golului. Toți vor fi fani Chelsea astăzi când vor juca la Goodison.

Pentru Hodgson, în vârstă de 74 de ani, este o perioadă plină de seriozitate. Lewington nu a exclus ca perechea să rămână la Watford în sezonul viitor, dacă asta își doresc proprietarii Pozzo.

Cu siguranță, nu vor merge voluntar înainte de sfârșitul acestui sezon. „O să o rezolvăm”, a spus Lewington.

Jucătorii lui Brownhill și Burnley au sprintat pe lungimea terenului pentru a sărbători alături de fanii lor

Jucătorii Brownhill și Burnley au sprintat pe lungimea terenului pentru a sărbători alături de fanii lor

Aici este SportsmailBlogul live al lui pentru actualizări despre toate starturile de la ora 15:00 din Premier League în această după-amiază.