So’ton 1 – 2 C Palace

Înlocuitorul din repriza a doua, Wilfried Zaha, a marcat un câștigător în timpul opririi, când Crystal Palace a venit din spate pentru a învinge Southampton cu 2-1 la St Mary’s.

Odihnit după ceea ce șeful de la Palace, Patrick Vieira, a descris luni ca un pre-partid fizic împotriva lui Leeds, Zaha a ieșit de pe bancă în minutul 64, înainte de a se îndrepta acasă în 92 pentru a oferi cele trei puncte echipei sale.

Oriol Romeu l-a adus pe Southampton în avantaj la începutul primei reprize cu o lovitură puternică de cap care a sărit sub bară (9), dar Eberechi Eze a egalat pentru Palace la prima oră cu o lovitură cu piciorul stâng care a trecut sub Fraser Forster.

Imagine:
Wilfried Zaha a marcat un câștigător târziu pentru Crystal Palace la St Mary’s

În timp ce jocul părea să se îndrepte spre egalitate, Zaha a făcut un pas, care l-a ținut pe Jan Bednarek la marginea careului înainte de a crea spațiu și a tras o lovitură bună din stâlp. A fost cel de-al 13-lea gol al atacantului Palatului în toate competițiile din acest sezon.

„Este un talent deosebit”, a spus Vieira. „El poate înscrie goluri și poate afecta jocurile. La asta te aștepți de la un lider de grup.

„Când este pe teren, nu există nicio îndoială că suntem mai puternici, dar are nevoie și de coechipierii săi din preajma lui să performeze la un nivel bun pentru a putea înscrie acele goluri.”

Rezultatul face ca Palace să coboare pe locul 12 în clasamentul Premier League. Southampton a căzut cu două locuri pe locul 15 după ce a suferit a șasea înfrângere în nouă meciuri de ligă.

Evaluările jucătorilor

Southampton: Forster (6), Walker-Peters (7), Salisu (6), Bednarek (5), Perraud (6), Romeu (7), Ward-Prowse (7), Redmond (6), Tella (6), Adams (6), lung (7).

Subtitrări: Broja (6), S Armstrong (6), Elyounoussi (n/a).

Palat de cristal: Guaita (6), Clyne (7), Anderson (7), Guehi (6), Ward (6), McArthur (7), Gallagher (7), Schlupp (7), Eze (7), Ayew (7), Mateta (6).

Subtitrări: Zaha (8), Olise (6), Hughes (n/a).

Omul meciului: Wilfried Zaha.

Cum Palace a finalizat răsturnarea

Vieira îl lăsase pe Zaha pe bancă după o întâlnire cu vânătăi la Leeds în ultima ieșire a Eagles, dar a intrat în ultimele 25 de minute pentru a le aminti tuturor cât de indispensabil este pentru club.

Romeu ratase două lovituri excelente de cap în recenta înfrângere a lui Southampton la Burnley, dar a marcat una aici din cornerul lui James Ward-Prowse în minutul nouă.

Spaniolul s-a ridicat deasupra lui Joel Ward la stâlpul îndepărtat pentru a se îndrepta spre bară și a pus echipa lui Ralph Hasenhuttl în avantaj.

Oriol Romeu (dreapta) de la Southampton sărbătorește a marcat primul gol al echipei sale cu coechipierul Nathan Tella
Imagine:
Oriol Romeu sărbătorește cu Nathan Tella după ce a pus Southampton în avantaj

Nici Zaha, nici Tyrick Mitchell nu au fost suficient de apți pentru a începe jocul și s-au chinuit să găsească deschideri devreme.

Ei au amenințat după 25 de minute, când Eze și Jeffrey Schlupp s-au combinat pentru a crea o șansă pentru Jean-Philippe Mateta, al cărui șut la bara apropiată a fost oprit de picioarele portarului Fraser Forster.

Cu scopul principal de supraviețuire deja atins, presiunea a fost de ambele părți, creând un joc deschis.

Conor Gallagher și Ward-Prowse ar putea sfârși prin a concura pentru același loc în lotul lui Gareth Southgate pentru Cupa Mondială și ambii erau la vedere.

Gallagher a rupt bine spre finalul primei reprize și Ward-Prowse a făcut doar cât să-și devieze centrarea periculoasă pe acoperișul fileului și să împiedice mingea să ajungă la Mateta nemarcată.

Forster, care a încetat imediat contractul la Southampton, a trebuit apoi să facă o salvare inteligentă, când Jordan Ayew a îndreptat cu capul colțul lui Eze spre colțul de sus.

Noutățile echipei

Managerul de la Southampton, Ralph Hasenhuttl, a făcut o schimbare față de echipa care a început egalul 2-2 de weekendul trecut la Brighton. Romain Perraud l-a înlocuit pe Tino Livramento, care s-a accidentat grav la genunchi în timpul acestui meci.

Șeful Crystal Palace, Patrick Vieira, a făcut și o schimbare față de echipa care a început egalul 0-0 de luni seară cu Leeds. Jeffrey Schlupp a fost numit în al XI-lea titular în locul lui Wilfried Zaha, care era pe bancă.

Vieira a confirmat înainte de start că Zaha se odihnea după un joc fizic la Selhurst Park.

După un început lent, Palace a fost cel care arăta acum cel mai amenințător.

La cinci minute după pauză, Ayew a ajuns la graniță și Forster și-a împins centrarea, Schlupp văzând un șut din apropiere blocat de fundașul Jan Bednarek.

Au egalat pe bună dreptate când Ayew l-a hrănit pe fostul fundaș de la Saints, Nathaniel Clyne, iar crucea sa adâncă a fost furată jos, între picioarele lui Forster, de Eze.

A fost primul gol al lui Eze de când și-a rupt tendonul lui Ahile în mai anul trecut, fostul bărbat din QPR luptându-se să-și găsească picioarele de când s-a întors de la accidentare în noiembrie.

Eberechi Eze de la Crystal Palace înscrie egalarea
Imagine:
Eberechi Eze a marcat egalarea lui Crystal Palace la prima ora

Vieira a prezentat-o ​​pe Zaha de pe bancă, în timp ce Palace căuta un câștigător.

Au avut cereri puternice de penalty-uri răsturnate când Gallagher a căzut în fața provocării stângace a lui Romeu.

Hasenhuttl a răspuns aducând pe Armando Broja și Stuart Armstrong, iar acesta din urmă ar fi putut câștiga când a izbucnit în flăcări după ce filmul lui Romeu l-a găsit în suprafața de pedeapsă.

Dar, deoarece jocul părea să-și piardă avânt, un moment de magie de la Zaha l-a văzut pe Palace părăsind St Mary’s cu toate cele trei puncte.

Vieira laudă caracterul lui Palace

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video mai accesibil

Șeful Crystal Palace, Patrick Vieira, a lăudat caracterul echipei sale și l-a descris pe Wilfried Zaha drept un „talent special”

După ce Crystal Palace a venit din spate pentru a câștiga pentru prima dată în acest sezon, patrick viera a lăudat caracterul jucătorilor săi.

El a spus: „Mi-a plăcut foarte mult pentru că eram cu 1-0 la pauză, nu meritam asta, iar în repriza secundă am revenit ceva mai repede în pasă și am reușit să înscriem aceste două goluri.

„Meciul împotriva Leeds a fost pe strada noastră, în special Wilfried, iar planul era ca el să vină și cred că este important ca jucătorii să înțeleagă că suntem o echipă și fiecare are un rol important de jucat.”

Vieira a fost, de asemenea, încântat pentru Eze, care s-a chinuit să-și găsească locul de când s-a întors dintr-o lacrimă a lui Ahile în noiembrie, adăugând: „A fost o călătorie lungă pentru Ebs și sunt foarte fericit pentru el, pentru că a fi plecat timp de șapte luni este foarte dificil. .”

Hasenhuttl: Sfinților le lipsește calitatea

Managerul de la Southampton, Ralph Hasenhuttl, a criticat apărarea echipei sale

Rezultatul înseamnă că Southampton a câștigat doar o dată în 12 jocuri și speranțele unui loc în prima repriză se estompează rapid pentru Ralph Hasenhüttl.

„Când vezi cum primim primul gol, cât de ușor îl dai, suntem acum în niște poziții lipsite de calitate”, a spus șeful Saints.

„Nu doar pentru jucătorii care au început, ci și pentru jucătorii care vin.

„Întotdeauna când suntem capabili să facem următorul pas, eșuăm și poate eșuăm pentru că nu suntem suficient de buni”.

Palace visează să termine în top 10

Dan Sansom de la Sky Sports:

După victoria de sâmbătă cu 2-1 în fața Southampton, Crystal Palace își propune să termine în jumătatea superioară a Premier League pentru prima dată după sezonul 2014/15. La patru meciuri de la final, Eagles sunt la două puncte de Newcastle, pe locul 10, cu un joc mai puțin.

A fost un început genial de viață la Selhurst Park pentru Patrick Vieira. După o rundă de un punct din trei meciuri din ligă, ambele părți ale unei înfrângeri în semifinalele FA Cup în fața lui Chelsea, campania lui Palace amenințase să se prăbușească, dar regretatul câștigător al lui Wilfried Zaha de la St Mary’s a rezumat factorul de bine fostul căpitan al Arsenalului.

Palace a încheiat sezonul 2020/21 cu cea mai veche formație medie a oricărui club din Premier League, dar Eberechi Eze, Michael Olise, Marc Guehi și impresionantul Conor Gallagher – împrumutat de la Chelsea – au adus exuberanță tinerească în sud de la Londra.

Cu toate acestea, fiecare echipă tânără trebuie să fie echilibrată cu experiența lor și Zaha, dacă rămâne, a arătat că ar putea fi capabil să conducă acest grup de jucători în următoarea etapă a proiectului pe termen lung al lui Vieira.

Palace este departe de a fi perfect, dar acum joacă un brand atractiv de fotbal și entuziasmul la club crește. Acești fani care au plecat sâmbătă pe coasta de sud nu au încetat să cânte și să creadă. Le-a plăcut fiecare minut al acestui sezon distractiv.

Statistici Opta: Palatul sigilează o victorie rară la Saints

• Southampton a pierdut doar pentru a doua oară un meci din Premier League acasă cu Crystal Palace (P13 W8 D3), înfrângerea anterioară a avut loc în ianuarie 2018 (1-2).
  • Southampton a scăzut mai multe puncte din pozițiile câștigătoare (26) decât orice altă echipă din Premier League în acest sezon, dintre care 18 au fost pierdute la St Mary’s (D6 S2).
  • Wilfried Zaha de la Crystal Palace și-a făcut a 400-a apariție în Liga engleză de fotbal (excluzând play-off-ul – 386 pentru Crystal Palace, 12 pentru Cardiff și 2 pentru Man Utd). El a devenit primul jucător care a marcat un câștigător al Premier League în minutul 90 pentru Eagles de la Christian Benteke împotriva Brightonului în februarie 2021.
  • Oriol Romeu de la Southampton a marcat de două ori în ultimele 10 meciuri în Premier League, la fel de multe ca în cele 126 de apariții anterioare în competiție la un loc.
  • Egalizarea de 1-1 a lui Eberechi Eze a fost primul său gol în Premier League pentru Crystal Palace din luna mai trecută împotriva lui Sheffield United – acum 357 de zile.