Southampton 1-2 Crystal Palace: Câștigătorul defunctului Wilfried Zaha pecetluiește lupta Eagles

Wilfried Zaha a ieșit de pe bancă pentru a marca câștigătorul cu al 12-lea gol al sezonului în campionat

Crystal Palace a venit din spate pentru a câștiga la Southampton și și-a sporit speranțele de a termina prima repriză a Premier League.

Oriol Romeu a condus gazdele la un avantaj devreme pe coasta de sud dintr-un colț James Ward-Prowse.

Dar Palace a dominat apoi posesia și a egalat în repriza secundă datorită primului gol al sezonului al lui Eberechi Eze.

Câteva momente mai târziu, l-au adus pe golgheterul Wilfried Zaha, care a început pe bancă în singura lor schimbare în echipa care a remizat 0-0 cu Leeds luni trecută.

Iar atacantul din Coasta de Fildeș a creat o șansă din aer să tragă într-un timp oprit câștigător și să-l trimită pe Palace pe locul 12 în clasament.

Cu patru meciuri de jucat, Eagles sunt la două puncte de Newcastle, pe locul 10, cu un joc mai puțin, deoarece urmăresc să-și asigure primul loc în prima repriză din 2014-15.

Cel de-al 13-lea gol al lui Zaha în toate competițiile din acest sezon a condamnat Southampton la a șasea înfrângere în nouă meciuri de ligă și ia trecut pe locul 15.

Talismanul Palatului Zaha încununează replica

Southampton speră, de asemenea, la un final rar în prima repriză – primul lor din 2016-17 – și a luat conducerea devreme dintr-un corner Ward-Prowse, cu Romeu ridicând din umeri pe James McArthur pentru a ajunge cu capul sub bară.

Dar Palace și-a luat lucrurile în propriile mâini, Conor Gallagher trimițând o lovitură de cap nemarcată dintr-o centrare a lui Jeffrey Schlupp, în timp ce Jean-Philippe Mateta a fost respins de Fraser Forster din tăierea lui Schlupp.

Gazdele s-au limitat la o lovitură de la distanță a lui Nathan Tella, salvată de Vicente Guaita, dar Palace a continuat să preseze pentru egalarea, lovitura de cap a lui Jordan Ayew parată de Forster, care a salvat comod lovitura de cap a lui McArthur din revenire.

Eagles au rămas înainte după pauză, cu Forster respingând centrarea lui Ayew către Schlupp, al cărui șut a fost blocat.

Jocul mai pozitiv al lui Palace a fost în cele din urmă răsplătit, când Ayew l-a găsit pe Nathaniel Clyne pe călărie, iar fundașul drept a cioplit o centrare adâncă de pe linia de pază pentru ca Eze să măture mingea în jos pe lângă Forster.

Zaha a sosit câteva momente mai târziu și nu părea că va avea șanse să câștige meciul pentru Palace, până când căpitanul McArthur l-a hrănit chiar în afara careului, cu spatele la poartă.

Talismanul Eagles a avut încă multe de făcut, în timp ce l-a ținut departe pe fundașul Jan Bednarek, făcând spațiu pentru a se întoarce și a trage în colțul de jos.

După o parcurs de un punct în ultimele trei meciuri din ligă, ambele părți ale înfrângerii în semifinalele FA Cup în fața lui Chelsea, Eagles sunt acum ferm înapoi pentru a încheia primul sezon al lui Patrick Vieira la comenzi în top 10.