Wolves 0-3 Brighton: Mac Allister, Trossard și Bissouma au câștigat excelent în deplasare

Alexis Mac Allister a găsit plasa cu al doilea penalty din joc

Alexis Mac Allister a ratat un penalty înainte de a marca de la fața locului, deoarece Brighton a produs o performanță excelentă în deplasare pentru a învinge lent Wolves la Molineux.

Atacantul argentinian și-a văzut penalty-ul din prima repriză – acordat când Roman Saiss a lovit cu mâna o centrare a lui Solly March – a lovit piciorul stâlpului, dar apoi a revenit acasă nouă minute mai târziu, după ce Willy Boly l-a făcut să cadă pe Danny Welbeck.

Echipa lui Graham Potter a arătat buzunare din stilul lor vibrant pe tot parcursul pentru a crea o rafală de șanse, Leandro Trossard aplicând un finisaj compus și elegant pentru a sigila punctele în 70 de minute.

Singurul efort al Wolves la țintă a durat 85 de minute pentru a ajunge într-o zi în care au fost depășiți și depășiți, în timp ce Brighton a continuat o cursă de formă cruntă care ia făcut să piardă doar unul dintre ultimii șase – împotriva titlului de la Manchester. Oraș – ridicați 11 puncte în acest proces.

Yves Bissouma a adăugat un al treilea de la 20 de metri, găsind colțul de jos după o pauză care a simbolizat afișarea oaspeților. Brighton urcă pe locul al nouălea cu 44 de puncte – cel mai bun randament al lor de când au ajuns în Premier League în 2017 – în timp ce Wolves rămân pe locul opt și acum au trecut trei consecutiv fără să marcheze.

Brighton înapoi la cei mai buni

Nu poate exista un exemplu mai bun al abordării aventuroase a lui Brighton decât Marc Cucurella – fundașul central stâng în trei din spate – care a avansat pentru a centra în careu în pregătirea sosirii târzie a lui Bissouma.

Libertatea și ambiția lor s-au dovedit prea mult pentru Wolves, ai căror fani s-au revărsat de la pământ în fazele finale.

A fost cea mai mare victorie în ligă a sezonului pentru Brighton și au început cu intenție, Enock Mwepu forțând de două ori portarul Wolves Jose Sa să intre în acțiune înainte de penalty.

Arbitrul Simon Hooper a verificat handbalul lui Saiss pe monitorul liniei de margine, doar ca Mac Allister a ratat a treia pedeapsă consecutivă a lui Brighton din 2022.

El a smuls mingea de la Trossard pentru a încerca din nou, când Boly l-a împiedicat pe mereu dornic Welbeck și, deși Sa a pus mâna pe efort, a trimis echipa lui Potter la pauză cu un avans meritat.

Cucurella a fost superb – văzând mai mult minge decât orice jucător și completând 87 la sută din pase – în timp ce Welbeck le-a creat trei șanse celorlalți într-o etapă altruistă, iar Moises Caicedo, în vârstă de 20 de ani, a oferit un amestec de mușcătură și răcoare la mijlocul terenului. .

Brighton a pierdut șase la rând din februarie până în martie, dar această victorie demonstrează și mai mult că acum au revenit la cea mai bună formă.

Lupii blunt au nevoie de opțiuni pentru atacanți

Singura amenințare semnificativă a Wolves l-a văzut pe înlocuitorul Pedro Neto lovind bara cu atacul final al zilei, dar fanii lor au fost pe bună dreptate frustrați de acest ultim eșec în încercarea lor de a termina pe locul șapte și, eventual, de a se califica pentru Europa.

Pierderea lui Nelson Semedo din cauza accidentării în acea zi a fost o nouă frustrare, deși revenirea la acțiune a mijlocașului Ruben Neves după șase săptămâni de accidentare a fost cel puțin pozitivă.

Managerul Bruno Lage va căuta cu siguranță să adauge ceva putere în sezonul viitor, deoarece Raul Jimenez – care l-a înlocuit pe periferic Fabio Silva la pauză – rămâne cel mai bun marcator al lor cu șase goluri în acest sezon. Nicio echipă nu are un golgheter cu un scor mai mic în ligă.

Este remarcabil, într-un fel, că Wolves poate fi clasat pe locul opt după ce au marcat doar 33 de goluri în acest sezon. Doar Burnley, Watford și Norwich au mai puține. Natura brutală a infracțiunii lor a fost dezvăluită aici într-o zi pe care trebuie să o lase repede în urmă dacă vor să încheie sezonul pe o notă ridicată.